Akkor, ha egyetértünk, folytassuk az IQ-val való játszadozásunkat, mert ez egy majdnem kimeríthetetlen témakör lenne, ha az ember ráérne vele többet és többször is foglalkozni.
Most megint jó helyszínt kinál nekünk a Parlament, képviselőstől, mindenestől, meg a különböző médiumok is, jónak éppen nem mondható szokásuk alapján.
Azt az ember minden felháborodás nélkül tudomásul veheti, és általában úgy is veszi, ha valamelyik honatya vagy médiumos alkalmazott (vagy bárki más) nem ért a matematikához a 2X2 alapigazságán jóval túl is. De az már azért eléggé bosszantó, hogy ezt a messziről lerívó hozzá nem értést miért kell feltétlenül közszemlére kitenni, és ország-világ előtt az illetőnek talán még büszkének is lennie a tudományos képessége és képzettsége miatt.
Persze az igazság az, hogy neki szegénynek fogalma sincs arról, hogy most éppen milyen marhaságot mondott, ezért tényleg hihet a mondása igazságában és nagyszerűségében.
Az egyik ilyen sokat, és főleg sokszor rosszul emlegetett fogalom a
"nagyságrendek"-kel kapcsolatos eszmefuttatás,vagy inkább fitogtatás.
Mondjuk, van Pistának százezer Ft. havi fizetése, Jóskának pedig kilencszázezer.
Egy harmadik személy ezt a tényt úgy adja elő, hogy a Jóskának "nagyságrendekkel magasabb a fizetése," mint Pistának.. És magában elgondolja, hogy őt aztán ezek most csak bámulni tudják, mert nekik fogalamuk sincs arról, hogy mi is az a nagyságrend, és ő most milyen magas matematikai tudásról tett tanubizonyságot.
Pedig az igazság az, hogy neki nincs halvány dunsztja sem az említett fogalomhoz, amint az általa elmondottak ezt világosan bizonyítják.
Ott kell kezdenünk a problémával való ismerkedést - már persze csak annak, akinek ez szükséges - hogy mi ugye, általában, a tízes számrendszerben gondolkodunk és számolunk.
Na már most, a "nagyságrend"- et a 10 hatványai által meghatározott számok alkotják. Nagyságrend-változásról tehát akkor beszélhetünk, ha a 10-nek a hatványai változnak.
Például 10-től 99-ig nincs nagyságrend változás, amint pl. százezertől 900 000-ig sincs, mert a 100 000 és a 900 000 egyaránt a tíznek az ötödik hatványával fejezhető ki. Tehát a 100 000 az tiznek az ötödik hatványa, a 900 000 ezer pedig a tíz ötödik hatványának a kilecszerese. Ha még egy nullát írnánk a százezerhez, akkor már a nagyságrend is változna, mert az egymillió a tíznek már a hatodik hatványa.
Az előző példában tehát a rendkivül okos matematikus csak azt mondhatta volna, hogy a Jóskának sokkal magasabb a fizetése, mint a Pistának.
Na, de nem akarok én itt matematika órát tartani, csak annyit akartam csendben elsuttogni, hogy "aki nem tud arabusul, az ne beszéljen arabusul". Vagy azt is lehet mondani, hogy "ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna!"
Ezzel a matematikától egy árnyalatnyi távolság erejéig most búcsúzunk, mert nem távolodunk messze tőle, csak a fizikáig. Már pedig ezek, amint azt tényleg a legtöbben tudják, elég szoros barátságban - mondhatni, rokoni, sőt majdnem testvéri kapcsolatban - vannak egymással.
Ez abból is látszik, hogy ezen a területen talán még nagyobb ostobaságokat tudnak produkálni azok, akik úgy gondolják, hogy bennük egy Einstein, de legalább is egy Heisenberg veszett el, vagy él bennük most is vidáman virulva, igaz meglehetősen rejtve.
Azt el kell ismernünk, hogy a TV-hez viszonyítva a rádiók itt sokkal "többre képesek", mert többször hozhatják szóba a különböző fizikai fogalmakat, mint a nagyobbik, bár jóval fiatalabb testvérük. Ehhez elégséges egy-egy áremelés, vagy üzemzavar, vagy bármilyen egyéb változás, ami a nagy közönséget (általában kellemetlen hírként) érinti.
A legtöbb ilyen természetű esemény persze leginkább az energiahordozókkal kapcsolatos, ezért a példáink nagyobb részét mi is innen importálhatjuk - ha pl az Ukránok nem zárják még addig el a gázcsapokat, és tudunk villamos energiát is termelni. (Már mint a számológépeink üzemeltetéséhez).
Remélem, ilyentől mostanában nem kell tartanunk, így aztán holnap - ha minden jól megy - majd én is tovább üzemeltetem az én csodamasinámat.
PLAZMAHALMAZ.